Najvažnije Komponente Gaming Računala


Najvažnije Komponente Gaming Računala je guest post koji Hitna PC Služba objavljuje na svojim stranicama sa ciljem razmjene dofollow backlinkova. Javite se ako želite nešto napisati o računalima i dobiti link prema svojoj stranici.

Autor članka: Krešimir Olijan

Kroz ovaj vodič opisati ćemo najvažnije komponente jednog Gaming PC računala, zajedno s pratećom periferijom.

Ne ćemo se toliko baviti svakom pojedinom komponentom ili određenim proizvođačem već ćemo generalno navesti koje su bitne stavke prilikom kupovine i sklapanja jedne Gaming PC konfiguracije. Gaming industrija se u zadnjih desetak godina veoma razvila.

Video igre za veliki broj ljudi, naročito mlađih su prave vizualne poslastice. Da bi uživali u takvom vidu zabave potreban je jaki hardware PC računala.

Gotovo sve komponente moraju biti jače snage kako bi bile u stanju isporučiti potrebne performanse, da bi igrač uživao u PC igri.

Jedna od najvažnijih komponenti Gaming računala je svakako grafička kartica. I ona predstavlja centralnu komponentu na koju se najviše troši novca. A od nje najviše i ovise performanse gaming računala.

Najvažnije Komponente Gaming Računala Jedna od najvažnijih sposobnosti gaming računala je što veća i što bolja mogućnost nadogradnje kroz nekoliko godina od njegovog sklapanja.

Gaming industrija veoma brzo napreduje i iz godine u godinu sa nekoliko top naslova godišnje raste potreba za jačim hardware-om. Takvo računalo mora biti u stanju prihvatiti novu i jaču komponentu, a da sve ostale rade skladno kao i prije. Što više, sada s novom komponentom još bolje.

Najvažnije komponente gaming PC računala zajedno s pratećom periferijom su sljedeće:

1. grafička kartica
2. radna memorija
3. procesor
4. napajanje
5. gaming monitor
6 gaming miš
7 gaming slušalice

Uzeli smo u obzir i periferiju. Jer što će sva ona snaga i moć unutar PC kućišta, ako nemamo opremu koja vizualno i zvučno najbolje što može dočarava produkte te moći i snage.

Manje Važne Komponente Gaming Računala

Komponente koje su u ovome slučaju nešto manje važne su sljedeće:

PC kućište
Matična ploča
SSD disk
HDD disk
ventilatori za hlađenje sistema

Ukratko prvo ćemo prođi kroz manje bitne komponente.

PC Kućište


PC kućište može biti jeftinije ili skuplje. Nije toliko bitno, ukoliko ne želite neki poseban estetski efekt. I radije biste novac uložili (potrošili) na grafičku karticu ili monitor.

Glavna karakteristika gaming kućišta je da bude:

prostrano
tiho
i ima dobar protok zraka

Općenito kućište je jedna od rijetkih komponenti koju možete kupiti jednom i i mati ju godinama. Zato birajte kvalitetu i dizajn koji će vam se dugo godina sviđati.

SSD i HDD


SSD je nešto manje važnija komponenta. Bitno je da bude što kvalitetnija i preporuka je da kupujete nešto skromnije pohrane, a veće kvalitete i veće brzine. Odnosno prioritet je kvaliteta, pouzdanost i brzina naspram kapaciteta - gigabajta pohrane.

Svakako ako želite imati više memorije morati ćete uzeti dva SSD diska manjeg kapaciteta (nešto manja cijena) ili jedan veći (nešto veća cijena).

HDD je danas već stara tehnologija i koristite ga samo za pohranu, bez da na HDD instalirate programe ili igre.

Jednostavno je presporo i uz to još dosta bučno, naspram SSD diskova.

Općenito gledajte da izbacujete što više mehanike. Tako da je koristan savjet da u potpunosti izbacite HDD diskove.

Jer će ventilatori od grafičke, procesora i kućišta ovako i onako proizvoditi dosta bude. Bez obzira dali se radio o hlađenju zrakom ili vodenom hlađenju.

Matična ploča


Matična ploča je čisti kompromis

Može biti skuplja, ali i ne mora. Također nikako ne može biti jeftina.

Optimalno je da bude cijene između 800 - 1200 kuna.

U tom rangu možete osigurati matičnu koja će uspješno povezati sve komponente i komunikacija među njima biti će dobra.

Kod matične ne treba toliko gledati na izgled (vizualni ukrasni efekti, osvjetljenje) i slično. Već prvenstveno na kvalitetu izrade i broj priključaka. Te, svakako da na matičnu bez problema spojimo sve ostale komponente i što je izuzetno bitno da svaka komponenta da svoj maksimum. Ne da se dogodi da kupite “prejake” ramove, a matična ih ne podržava te frekvencije. Onda RAM memorija ne može dati svoj maksimum i tu ste već takoreći bacili novac i zeznuli se.

Kod formata ploče svakako ATX, nikako mATK jer jednostavno neće biti dovoljno mjesta, a i teško ćete sve spajati.

Ventilatori za hlađenje sistema


Manje bitna stavka, ali utječe ako je sistem hlađenja od grafičke i procesora loš. Kod ventilatora bitno je da su na pravom mjestu i da nisu prebučni. Oni su ionako mali potrošači struje i malo opterećuju glavno napajanje.

Bolje je uložiti više novca u veće kućište. Time dobijete više prednosti nego ventilatorima i to dugoročno. Izuzetno kvalitetni ventilatori su Noctua. Kvaliteta i tihi rad nekoliko godina ovdje je zagarantiran. Naravno, cijena im je itekako veća. Ali kada ih kupite imate pravu stvar i mirni ste godinama. Veće kućište se sporije grije (zrak u njemu), lakše je spajati veće i teže gaming komponente (ima više mjesta za ruke, pristup i kablove), osiguravate si lakšu nadogradnju novom komponentom, jer već imate dovoljno prostora unutar kućišta za tu novu komponentu.

Veće kućište ljepše izgleda i može biti vizualno atraktivnije i djelovati moćnije.

Npr. Antec kućišta su izuzetno kvalitetna i robusna. Jedan njihov model izrađen je od čeličnog lima blizu 1 mm debljine i ima veliko kaljeno staklo 4 mm debljine preko cijene bočne stranice. Samo prazno kućište teži oko 15 kilograma.

Izuzetno kvalitetno i robusno.

Užitak je raditi s takvim kućištem. Cijena mu je pristupačna za tu kategoriju od 700 do 900 kuna. A sada ono najbitnije.

Najvažnije Gaming PC komponente za Univerzalno Jaki Stroj


Kao prvo tu nije tipkovnica.

Nemojte se zavaravati pa trošiti veliki iznos na mehaničku tipkovnicu. Nema smisla. Jednostavno dajete previše novca, a ne isplati se.

Možete kupiti neku kvalitetniju, a jeftiniju mehaničku tipkovnicu.

Dovoljno je da tipkovnica bude vama vizualno dovoljno atraktivna. Ako kupite 500 kuna skuplji model ne čete osjetiti i vidjeti nikakvu veliku razliku koja vrijedi 500 kuna više.

Gaming miš


Na miš svakako potrošite, ali ne opet suludo previše.

Optimalno je gledati kvalitetu i udobnost, te koliko vam je ugodno klikati (to je kod miša itekako bitno). Želite da vam miš što bolje dočara akciju u igri.

Gaming Monitor


Bez Gaming monitora je kao da igrate nogomet u magli. Nešto vidite, ali sve je loše.

Ako nemate dobar gaming monitor, opet ste bacili novac na grafičku, ramove i procesor bez veze.

Jer sada sve ono što grafička i ramovi proizvedu “običan” monitor ne može prikazati i tu opet gubite. Ali isto tako nemojte se zaletjeti pa kupiti, nešto preuveličano.

Dobra preporuka su svako gaming monitori od Dell-a.

Koji god model uzmete niste puno loše birali.

Kada kupujete monitor dobro pripazite na sve njegove karakteristike, mogućnosti, dodatne opcije i na povezivanje s grafičkom.

Gaming slušalice


Osobno ne volim kupovati poznate gaming brendove za slušalice.

Svakako je preporuka opet uzeti kvalitetne slušalice, koje imaju specifične efekte i sposobnosti, a da opet ne trošite na to nepotrebno previše.

Neki modeli preko 1000 kuna se ne isplate. a opet oni jako jeftini do 200 kuna su preloši za užitak u kvaliteti zvuka u igrama.

Napajanje


Kada je riječ o napajanju. Mnogi kupuju nepotrebno snažna napajanja.

Napajanje bi trebalo imati barem nekih 40% svojeg kapaciteta u rezervi za nadogradnju za naredne godine. (kada stavite za dvije godine još jaču grafičku - napajanje ju mora lagano hraniti strujom.) Neke od glavnih karakteristika dobrog napajanja za Gaming PC su sljedeća:

Kvaliteta izrade i kvaliteta komponenata
Snaga
broj i vrsta priključaka
broj kablova
tihi rad
pristojna cijena
80+ certifikat
modularno spajanje kablova

Kvalitetna i pouzdana napajanja, i dobar izbor za gaming su SeaSonic PC napajanja. Konkretno model SS-520GM2 EVO, 520W s cijenom između 500 i 580 kuna. To je još nekoliko drugih poznatih imena.

Snažnija napajanja od 850W imaju i duplo veću cijenu.

Jedno takvo napajanje za gaming stroj bi trebalo imati minimalno 500W snage.

Kada je računalo pod opterećenjem u igrama napajanje je na oko 350W do 400W snage. Najviše troši grafička.

Snažnija napajanja od npr. 850W nema smisla kupovati ukoliko nećete koristiti barem dvije grafičke kartice.

Ako je samo jedna grafička kartica, nikada neće takvo računalo koristiti više od 500W. Eventualno ako imate grafičku karticu kojoj je potrebno osigurati izuzetno puno snage. Ali to su rjeđi slučajevi. Kod napajanja je izuzetno bitno da isporučuju kontinuirano određenu snagu.

Procesor


Imate izbor Amd ili Intel procesor.

Intel je skuplji. AMD je jeftiniji. U većini slučajeva je tako. Kad usporedite procesore jednog i drugog proizvođača iz istih kategorija.

Intel se drži sada sporijeg razvoja. Prodaju procesore koji su novijih generacija, s veoma sličnim performansama kao i prethodne generacije.

AMD tjera razvoj i brojeve iz godine u godinu. Na papiru nude više za isti novac ili čak i manji. Po meni najbolje je da se opet vodite kvalitetom, ne toliko cijenama i koliko koji ima veće brojke i slično.

Intel jednostavno, više naplaćuje svoje ime i ugled. Po meni još i pouzdanost i kvalitetu. Osobno koristim Intel procesor i3 8. generacije i taj procesor za igre radi odličan posao barem još u 2021. ,a i još neko vrijeme. A cjenovno nije bio preskup.

Također u 2021. godini imamo u ponudi veoma povoljne Intel i procesore. Sada je opet pitanje tko što više voli i što misli da je bolje.

Osobno sam nekako više vjerodostojan Intelu, zbog dokazane pouzdanosti.

Kad kupujete procesor opet pripazite da ne potrošite nekoliko stotina više, a nepotrebno. Na kraju ćete u igrama imati iste performanse i isti užitak. A razliku u novcu možete potrošiti na još bolju grafičku ili bolji monitor.

Time ćete dobiti veći benefit nego da imate procesor koji je za 5% bolji.

Na kraju se tih 5% izgubi u samoj konfiguraciji, jer ostale komponente ne mogu uvijek zajedno isporučiti 100% resursa same za sebe.

Osobno ako koristite Intel procesore, slobodno uložite u bolji hladnjak za isti. Tvornički je jednostavno loš, a i izgledom nije dostojan za gaming računalo.

U svakom slučaju tu je također Noctua sa svojim odličnim rješenjima za hlađenje glavnog procesora, kao i kvalitetnim ventilatorima za kućišta.

Takav jedan hladnjak je robustan kvalitetno izrađen s čak i 5 ili i do 6 godina garancije. Hladnjak osigurava stabilne radne temperature procesora i rad ventilatora na hladnjaku je izuzeto tih.

Radna memorija - RAM


Kod ramova vrijedi pravilo - prati ostale komponente.

Dakle količina radne memorije ide prema jakosti grafičke, procesora i sposobnosti “propustljivosti” matične.

Isto tako nema smisla staviti 32 GB memorije ako grafička, procesor i matična mogu najbolje iskoristiti samo 16 GB.

Sada je već ozbiljni minimum u 2021 godini 16 GB. 8GB RAM-a je u 2021 premalo.

Sve ovisi od ove tri komponente. Ali računate na broj 16 ili 32. Ako već kupujete jače komponente onda radne memorije može i još više.

Dobro je voditi računa i o mjestima na matičnoj ploči za radnu memoriju. Ako su samo dva utora kupuje pločice s većim kapacitetom. Ili jednu po jednu, ako tako financije dozvoljavaju. Što se tiče količine memorije sve je u redu dok ostale komponente to mogu iskoristiti kako treba. Što se tiče proizvođača i cijena, birajte neki optimum između kvalitete i količine. Tu ćete morati kupiti ono što treba vašoj grafičkoj, procesoru i matičnoj.

Tako da ćete svakako potrošiti lijepi iznos novca.

I na kraju grafička kartica.

Grafička kartica


Srce gaming računala. Stroj koji vuče struje najviše. Novaca iz đepa odmah u startu nekoliko tisuća kuna, pa i više od tisuću eura. Ali je i bučna. Buka je stvar za raspravu, ali teško je proizvesti jaku grafičku, a da ventilatori tiho hlade.

Kada je grafička u punom opterećenju, njen grafički procesor proizvodi ogromne količine topline. Hladnjaci na kartici se tada brzo griju i potrebni su ventilatori koji će to isto tako brzo i uspješno hladiti te hladnjake.

Buka je tu prisutna svakako. Nusprodukt rada grafičkog čipa.

Kod grafičke imate isto tako Nvidia i AMD. To su proizvođači grafičkih čipova.

AMD je jeftiniji, bučniji, jače se čipovi griju, pa ventilatori to moraju brže hladiti. Nvidia skuplja, hladnija i nešto tiša. To vrijedi za veliki broj proizvođača grafičkih kartica. Ali nije nikakvo pravilo. Već neka orijentacija.

Kada kupujete grafičku usporedite odabrani grafički čip sa svim proizvođačima kartica. Postoje razlike u onome što dobivate za svoj novac od pojedinog proizvođača.

Također kada kupujete grafičku, nju uvijek kupujete paralelno s gaming monitorom. Jer oni idu zajedno, ako želite optimalno trošiti novac na gaming zabavu.

Tako da izbor monitora utječe na grafičku i obrnuto. Kod grafičke treba paziti i na procesor. Da ne bi kupili preslab procesor, a prejaku grafičku ili obrnuto.

Kod grafičke, isto tako volim provjerene modele i pouzdane kao što je Asus ili Sapphire. Sapphire nudi povoljne grafičke s AMD čipovima.

Asus sa AMD čipovima je nešto jeftiniji, a svakako najskuplji modeli na tržištu koje možete pronaći su u većini slučajeva Asus s Nvidia čipovima. Najveći broj najskupljih gaming grafičkih kartica je upravo Asus s Nvidijom.

Koji model čete kupiti ovisi o monitoru, procesoru i količini ramova.

Tako ćete kupiti na najbolji način ono što vam doista treba.

Još jedna komponenta o kojoj ovisi grafička je i napajanje. To se posebno odnosi kada želite zamijeniti postojeću grafičku novom i jačom koja još više troši i opterećuje napajanje.

Tako da u biti grafičku birate prvu, pa prema njoj sve ostale komponente. Ili zadnju, pa grafičku birate prema već odabranim svim ostalim komponentama.

Na grafičku ćete svakako potrošiti.

Doslovno svakih 100 kuna manje za grafičku znači slabiji gaming PC.

Isto tako opet svakih 100 kuna previše “čeka” da se isplati kada kupite više ramova, bolji procesor ili bolju matičnu ploču. Kao i bolji gaming monitor jer je grafička jednostavno za ostale komponente prejaka i ne dobivate od nje 100%.

Neki zaključak


Gaming PC računala su veoma skupi strojevi.

Uzeli smo u obzir i periferiju. Miš, slušalice i monitor. Jer da bi užitak igranja bio potpuni, potrebna je kvalitetna periferija koja će sliku i zvuk prikazati što bolje.

Igranje PC igrica sa tako jakim strojevima je pravi užitak i može biti vrhunska zabava i doživljaj. PC je i dalje u samom vrhuncu pored konzola po kvaliteti i užitku iskustva igranja. Ali traži velika financijska sredstva.

Posebice se taj užitak odnosi na kupovinu, nabavku i sklapanje komponenti. Kao i nadogradnju jedne takve gaming konfiguracije.

Jer da bi pratili i dalje iz godine u godinu imali isti užitak igranja i zabave, potrebno je kupovati i stavljati nove i još jače komponente. Jer, igre iz godine u godinu traže sve više i sve jače. Polovne komponente – kao što je grafička, naravno možete prodati, pa se cijena nadogradnje smanji. Općenito gledajte da kupite kvalitetu, pouzdanost i optimalan efekt igranja.

Pouzdanost morate uzeti u obzir. Ne želite da nakon godinu dna nešto crkne ili pregori, a potrošili ste možda 14 000,00 kuna na gaming konfiguraciju.

S nekom jačom komponentom (malo jačim procesorom, malo jačom grafičkom, ili malo skupljim gaming monitorom) imati ćete možda 5 -10% bolje performanse. Potrošiti ćete 1000, 2000 kuna ili još više. A nećete niti osjetiti i vidjeti tih dodatnih 5 - 10% u igranju.

Kod gaming PC računala možete potrošiti 300 kuna, samo tako. A da i ne vidite nikakvu razliku. To je isto kao i da kupite prejak gaming monitor koji ste platili blizu 4000 kuna, a grafička jedva prati i onaj neki srednje rangirani gaming monitor za 2000 kuna. Dakle 2000 kuna bez veze potrošeno na krivu komponentu.

To pišem iz osobnog iskustva.

Najveće poboljšanje i razlika se vidi kada kupujete drastično jaču komponentu ili sve bitne gaming komponente mijenjate zajedno sa nešto malo boljima ili poprilično boljima komponentama. Jer sve to radi u sinergiji kao jedan organizam.

Sretno u gejmanju, i čuvajte svoj novčanik.