Uefi bios
Što je uefi bios
Uefi bios
Uefi bios
je isto što i bios samo modernije izdanje. Bios spada u takozvani low level program koji se nalazi u čipu na matičnoj ploči i koji je zadužen za pokretanje svih hardverskih elemenata matične ploče prije pokretanja operativnog sustava računala. Kratica BIOS znači Basis Input Output Sistem. U biosu se nije mogao koristiti miš i bios se uglavnom sastojao od slovnih tekstualnih stavki nešto slično kao nekad Dos. Uefi bios
Uefi bios sa mišem
ima i grafikone a do stavki se dolazi koristeći miš. U stariji prikaz Uefi bios ulazi biranjem opcije advanced na tipki F7 i evo Vas nazad u starom dobrom poznatom Bios-u.
Kako se ulazi u uefi bios
Zadržan je način ulaska u uefi bios kako se to nekad radilo kod ulaska u bios a to je bilo najčešće preko tipke DEL nakon uključivanja računala ili u manjoj mjeri koristeći F2 ili ESC ili tipku F10.
POST u uefi bios-u
Nakon uključenja računala računalo radi POST što je kratica za Power On Self Test kada se provjerava da li računalo ima sve što je potrebno da bi se mogao na njemu pokrenuti bilo kakav program naravno uključujući i operativni sustav.
Ukoliko je POST uspješan obično se čuje jedan kratak beep signal preko zvučnika ako ga ima priključenog na ploči.
Ukoliko POST nije bio uspješan čuju se više različitih kratkih i dugih zvukova i na ploči se mogu vidjeti različiti kodovi koji označavaju koji dio hardvera nije prošao POST provjeru.
Kod različitih ploča se koriste različite oznake i kodovi i zato je potrebno potražiti što pojedini kod znači konkretno kod matične ploče koja je u upotrebi.
Nakon POST-a slijedi efi loader i operativni sustav
Nakon uspješnog POST-a kontrola se kod Bios-a prebacuje na MBR za pokretanje operativnog sustava a kod Uefi bios-a se pokreće EFI loader.
Bios je u računalima od samog početka od čak 80 godina prošlog stoljeća i jednostavno je zastario. Za nova jača računala sa većim diskovima od 2 TB se mora koristiti uefi bios koji ima više mogućnosti.
Uefi bios je napredniji
Uefi bios služi za dijagnozu problema računala
Uefi bios se može preko POST kodova upotrijebiti za dijagnozu problema računala i tako otkriti što računalu ustvari je i zašto se ne pokreće. Iskusni serviser računala može očitati i zaključiti što kod računala ne radi kako treba i tako otkriti što je potrebno zamjeniti na računalu ili koje postupke primijeniti da bi se računalo ponovo pokrenulo.
Hitna PC Služba ima ogromno 20 godišnje iskustvo u servisiranju računala i
za sve što ne možete sami na svom računalu ili laptopu napraviti, popraviti ili urediti za vrlo brzi servis računala nazovite uvijek servis računala Zagreb Hitnu PC Službu koja će Vam sigurno moći brzo i povoljno ponovo pokrenuti Vaše posrnulo računalo.
Brojevi telefona na koje se uvijek netko javlja su: 091 721 5255 ili 098 806 384.
Hitna PC Služba će obaviti
servis računala točno na vrijeme kod Vas odmah i bez čekanja u točno dogovoreno vrijeme.
Hitna PC Služba se zahvaljuje na Vašem pozivu.
O tome
kako radi Hitna PC Služba i što su još drugi rekli o nama i našem radu možete pogledati
ovdje i
ovdje.